CZY MARIHUANA MOŻE POMÓC W WALCE Z ANOREKSJĄ?

Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie ds. Odżywania oznajmiło, że to właśnie ta choroba, jaką jest anoreksja atakuje najwięcej osób z zburzeniami odżywiania. Anoreksja jest najczęstszym zaburzeniem, aż 20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn borykało się z tą chorobą w którymś okresie swojego życia. Nie tylko jest najczęstszym zaburzeniem, ale też wskaźnik umieralności tej choroby jest dramatycznie wysoki, bo aż 12,8%  ze wszystkich chorujących na anoreksję umiera z powodu wycieńczenia organizmu. Oczywiście istnieje mnóstwo medykamentów stosowanych do jej zwalczenia, ale liderem w tej kwestii zaczyna być marihuana. Co zatem sprawia, że marihuana ma tak zbawienny wpływ na tą wyniszczającą ludzki organizm chorobę?

 

Anoreksja – objawy

Wyżej wymienione stowarzyszenie, stworzyło krótką definicję anoreksji, brzmi ona następująco:

„poważne, zagrażające życiu zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się

świadomym głodzeniem w celu nadmiernej utraty wagi.”

Zacznijmy od początku. Wstępnym etapem , gdzie spotykamy się z objawami anoreksji jest diametralna utrata wagi, zrezygnowanie z większej części posiłków, a nawet całkowite odrzucenie jedzenia. Osoba chora ma wyimaginowaną grupę „bezpiecznych produktów”, które wybiera. Zwykle są to produkty bez tłuszczy i jakichkolwiek wartości odżywczych.
Obawy powinny się już pojawić przy permanentnym liczeniu kalorii i kontrolowaniu tego, co jest na talerzu. Anorektycy wolą spędzać czas w samotności, ukrywając swoje ciało pod kilkoma warstwami ubrań, wykazuje brak jakiegokolwiek zaangażowania w codzienne życie, obowiązki. Wszystko to doprowadza do stanów depresyjnych, które w efekcie prowadzą do wysokiego ,bo aż 6 – procentowego odsetka samobójstw wśród osób z anoreksją.

Przyczyny anoreksji

Nie ma jednej, głównej przyczyny za którą kryje się anoreksja. Jednak najczęstszymi przyczynami są traumy życiowe, nieprzyjemne przeżycia, niskie poczucie własnej wartości, a nawet zakończenie związku. Lekarze specjaliści twierdzą, że bardzo dużą rolę w kwestii anoreksji odgrywa panujący w dzisiejszym świecie kanon piękna, który promuje szczupłą, a wręcz wychudzoną sylwetkę.

Jak marih

 

uana może pomóc w leczeniu anoreksji?
Każdy konsument marihuany, a nawet osoba która zapaliła choć raz wie, że bardzo często po jej spożyciu pojawia się nieposkromiona chęć jedzenia, potocznie zwana „gastro-fazą”. Dlatego logicznie można już stwierdzić, że chociażby tym skutkiem jaki wywołuje zapalenie marihuany, można by pomóc w leczeniu anoreksji
Mało tego, istnieją badania, które potwierdzają, że marihuana pobudza apetyt u chorych na AIDS/HIV. Co do anoreksji, nie ma konkretnych badań dedykowanych stricte tej chorobie. Jednak pamiętajmy, że dotychczasowe badania i ich wyniki, które wydawałyby sie niewystarczające, sprawiło , że wiele państw zezwoliło aby marihuana medyczna stała się lekarstwem w leczeniu chorych na anoreksję.

Najnowsze badaniami są badania z 2015 roku przeprowadzone na niewielkiej grupie, bo 24 pacjentach, cierpiących na anoreksję. Badanie przeprowadzili naukowcy z Centrum Zaburzeń Jedzenia w Szpitalu Uniwersyteckim w Odense w Danii.
Podczas przeprowadzanych badań, chorzy otrzymywali placebo bądź dranabinol (syntetyczna forma THC). Wyniki ujawniły, że pacjenci przyjmujący dronabinol wykazali duży przyrost wagi ( w niektórych przypadkach nawet o 64%!!!). Występowało kilka działań niepożądanych, jednak biorąc pod uwagę cały etap leczenia, było ono „dobrze tolerowane”. Osoby ,które zdecydowały się na kontynuację leczenia, już po roku mogły opuścić zakład bez objawów anoreksji i uzależnienia od leku.

Lista badań w kwestii leczenia anoreksji marihuaną nie jest zbyt wielka, jednak opierając się na dotychczasowych wynikach możemy wierzyć, że marihuana znajdzie swoich zwolenników wśród osób borykających się z problemem jakim jest anoreksja.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz