SUCHOŚĆ W USTACH PO PALENIU MARIHUANY. DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE? CZYM JESTTO SPOWODOWANE?

SUCHOŚĆ W USTACH PO PALENIU MARIHUANY. DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE? CZYM JESTTO SPOWODOWANE?

Wiele różnych efektów niesie za sobą palenie marihuany. Każde z nich są, a co za tym idzie, nie zawsze komfortowe dla konsumenta. Najczęściej spotykanym efektem jest suchość w ustach.
Pojawia się zatem kilka pytań. Skąd się bierze i jak temu zapobiec?

Każdy kto palił po spożyciu marihuany poczuł suchość w ustach. Sposób przyjmowania jest tu nieistotny, istotne są związki występujące w marihuanie, które po przedostaniu się do ludzkiego organizmu powodują, że zaczyna w nim brakować śliny. To nieprzyjemne uczucie sprawia, że niektóre czynności mogą sprawiać trudność, jak na przykład mówienie czy jedzenie. Aby zagłębić się w wiedzę o tym, co powoduje takowy efekt, warto dowiedzieć się czegoś na temat śliny i procesie jej wytwarzania.

Ślina – zacznijmy od początku

Ślina to substancja o wodnistej konsystencji, którą wydzielają małe i duże gruczoły ślinowe – ślinianki. Ślina w takiej postaci jest terminem: ślina właściwa. Wodnista substancja, która znajduje się w jamie ustnej nazywana jest śliną mieszaną, gdyż zawiera różne płyny, takie jak: płyny pochodzące z dziąseł, fragmenty surowicy krwi, resztki jedzenia oraz wydzielinę z nosa i gardła. Wydzielanie śliny, to odruch bezwarunkowy, który kontroluje autonomiczny układ nerwowy poprzez pojawienie się odpowiednich bodźców. Głównie dzieje się to dlatego, iż podrażniane są receptory smakowe, takie jak: węch. wzrok, smak, oraz receptory psychiczne i mechaniczne.

Suchość w ustach – dlaczego się pojawia?

Związki znajdujące się w marihuanie oddziałują na komórki organizmu, które są odpowiedzialne za produkcje śliny. Kto jest tego głównym sprawcą? Oczywiście tetrahydrokannabinol, czyli THC. To właśnie ta substancja poza efektami psychoaktywnymi jest również odpowiedzialna za brak śliny. Kannabinoidy wchodzą w reakcję z receptorami znajdującymi się w całym organiźmie, co powoduje, że informacje przesyłane od układu nerwowego do gruczołów ślinowych są stopowane.
A co za tym idzie? Oczywiście to, że gruczoły odpowiadające za wydzielanie śliny przestają poprawnie funkcjonować, co w efekcie daje nam uczucie suchości w ustach.

Czy da się temu zaradzić?

Można przestać palić, to oczywiste, wtedy problem sam się rozwiąże, ale nie jest to przyjemne rozwiązanie. Sposobów na zwalczenie suchości w jamie ustnej jest kilka. Oczywiście, uzupełnianie płynów jest w tej kwestii najważniejsze. Nie poleca się jednak picia kawy, gdyż potęguje to nieprzyjemne uczucie.
Najlepiej sprawdzają się napoje izotoniczne, woda także jest sprawdzonym sposobem, jednak jej ilość aby załagodzić uczucie suchości będzie znacznie większa, niż napojów elektrolitowych.
Także potrawy o wodnistej konsystencji znajdują tu swoje zastosowanie, zupy, sosy itd.
Kwaśne przekąski powodujące wymuszanie pracy na gruczołach ślinowych są również bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jedyne co możemy zrobić w kwestii suchości w jamie ustnej, to łagodzić te objawy. Nie ma żadnego środka na całkowite pozbycie się tego problemu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.