Fakty Konopne

1. Co to jest marihuana?
Słowo „marihuana” oznacza wysuszone żeńskie kwiaty konopi. Najpopularniejszy sposób zażywania to palenie jak zwykłego papierosa (nie polecamy papierosów są groźne). Efekty to przede wszystkim: zwiększona wrażliwość zmysłów, pogłębienie uczuć, poczucie relaksu i lekka dezorientacja. Najważniejszym składnikiem psychoaktywnym jest delta-9-tetrahydrokanabinol (w skrócie THC).

2. Kto pali marihuanę?
Różni ludzie. Nie da się opisać „typowego” palacza marihuany. Używają jej ludzie w każdym wieku i z każdej grupy społecznej. Tego, czy ktoś pali, nie można poznać po wyglądzie. Możliwe, że Twoi znajomi także używają marihuany, a Ty o tym nie wiesz.
Według danych statystycznych w Polsce niemal co 3 osoba w wieku 18-30 lat miała
styczność z konopiami. Co 12 osoba w wieku 20-50 lat pali ziele konopi regularnie
2-4 razy w tygodniu.

3. Czy marihuana uzależni?
Marihuana nie wywołuje uzależnienia fizycznego, nie pojawia się więc zjawisko „głodu” narkotycznego. Alkohol i tytoń są w porównaniu z nią niezwykle silnymi narkotykami. Tym niemniej, często używana prowadzi do przyzwyczajenia, podobnie jak kawa, słodycze czy telewizja. Zatem można mówić o uzależnieniu psychicznym, nawykowym.

4. Czy palenie marihuany prowadzi do twardych narkotyków lub łamania prawa?
Nie. Zazwyczaj jedynym przestępstwem, jakiego dopuszczają się palacze marihuany, jest… samo palenie i posiadanie a niekiedy uprawa. Co więcej, marihuana u większości ludzi tłumi agresję. Nieprawdą jest, jakoby marihuana prowadziła do twardych narkotyków. To dilerzy, którzy nią handlują, namawiają do spróbowania silniejszych środków, by uzależnić klientów i więcej zarobić. Dane statystyczne na pdstw. badań w latach 2010-20014 mówią
jasno, że zdecydowana większość regularnych palaczy konopi w ogóle nie sięga po twarde
narkotyki. Część ankietowanych robiła to sporadycznie czyli 1-3 razy w ciągu roku.

5. Czy od marihuany można umrzeć?
Nikomu się jeszcze nie udało. Medycyna nie zna ani jednego przypadku śmierci od marihuan, choć jest znana i używana od około 10 tysięcy lat! Tym czasem, co roku miliony ludzi umierają od legalnych narkotyków – alkoholu i papierosów a nawet niegroźnej kawy.
Pewien instytut w Polsce obliczył, że toksyczna i śmiertelna dawka subs. aktywnych musiałaby zostać przyjęta na raz, a ilość jaką obiekt musiałby przyjąć znajduje się w 28 kg suszu ziela wysokiej jakości.

6. Jak szkodliwa jest marihuana?
Psychoaktwne składniki marihuany nie uszkadzają organizmu. Takie panuje przekonanie w środowiskach typowo pro konopnych, my będziemy bardziej obiektywni i posiłkowaliśmy się wieloma opiniami środowisk medycznych. W częstym przyjmowaniu konopi może u niektórych osób wystąpić syndrom amotywacyjny, tzw. lenistwo i brak chęci podejmowania męczących działań fizycznych jak i umysłowych. W niektórych przypadkach mogą ujawnić się pewne problemy z sercem, ponieważ część odmian konopi może przyspieszyć rytm serca. Nie mniej jednak w absolutnie zdecydowanej większości konopie obniżają ciśnienie tętnicze a pojawiły się nawet w 2015r badania jakoby regulowały ciśnienie długofalowo. Coraz częściej natomiast obala się tezę w której to regularni palacze marihuany są narażeni na schorzenia psychiczne bądź ich ujawnienie jeśli występuje taka cecha osobnicza.
Wdychanie jakiegokolwiek dymu jest niezdrowe ze względu na zawartość substancji smolistych, jednakże marihuana jest mniej szkodliwa od papierosów, gdyż pali się ją w dużo mniejszych ilościach. Trzeba natomiast nadmienić, że dysponujemy badaniami składu dymu suszu konopi z których wynika, że w 1g suszu konopi jest do 3x więcej szkodliwych substancji aniżeli w 1g suszu tytoniu. Zamiast palić, można też marihuanę dodawać do posiłków – jest wtedy praktycznie nieszkodliwa a jej wchłanianie przez przewód pokarmowy w tym wypadku jelita jest praktycznie 100% to zalecany sposób przyjęcia preparatów konopnych przez lekarzy w przypadku rzeczywistej kuracji chorego.
Susz musi być odpowiednio przygotowany w rozpuszczalniku np. tłuszczu.

7. Czy marihuana ma jakieś praktyczne zastosowania?
Tak. Już od wieków była stosowana w medycynie. Dziś mogliby jej używać chorzy na raka, AIDS, epilepsję, stwardnienie rozsiane, jaskrę i migreny. W wielu przypadkach jest jedynym środkiem, który przynosi chorym ulgę, ale prawo zabraniało jej używać. Obecnie się to zmienia. Udowodniono, że pomaga nawet w bólach migrenowych klastrowych. Już jednorazowe przyjęcie dawki suszu 1,75g o zawartości do 12% THC oraz innych sub. (THCv, CBD, CBDa, THCn)  pozwala choremu na poprawne funkcjonowanie. Znacznie lepsze rezultaty otrzymywali chorzy którzy przyjmowali takie dawki raz w tygodniu. Bóle w 35% zanikały okresowo do 8 miesięcy.

8. Dlaczego jest nielegalna?
Ponieważ konopie są tanim źródłem doskonałego włókna i papieru. W latach 30-tych w USA koncern DuPont, czołowy producent włókna sztucznego, w obawie przez konkurencją korzystającą z konopi, rozpuścił plotki o rzekomej szkodliwości marihuany. To doprowadziło do delegalizacji, która za sprawą mocarstwowej pozycji USA, rozprzestrzeniła się na prawie cały świat. Teraz trochę o papierze.
Konopie rosną średnio jak zboża tj. od wiosny do późnego lata a zebrany materiał pod koniec sezonu odpowiada ilościowo i wytworzonego papieru 10 letniemu drzewostanowi z tej samej wielkości terenu upraw. Konopie nielegalne są również z innych przyczyn często tylko politycznych lub lobbowaniu koncernów głównie farmaceutycznych a nawet tekstylnych.

9. I co z tego?
Obecne prawo jest absurdalne, bo pozwala sprzedawać twarde narkotyki (alkohol i papierosy), a za naturalną i niegroźną używkę karze więzieniem do 3 lat posiadanie, uprawa. Obecnie prokuratorzy i sędziowie coraz częściej karzą pracami społecznymi lub wyrokami w zawieszeniach. Nie mniej jednak za znacznie ilości które są nadal uznaniowe karzą bardzo surowymi wyrokami nawet 10 letnimi. Orzeczenie sądu w Łodzi za posiadanie i uprawę znacznych ilości ( 20 krzewów oraz posiadanie 63g suszu) z 2010r
Marihuanę trzeba zalegalizować i obłożyć podatkami (akcyza). Wtedy przestanie nią handlować mafia i nikt nie będzie nakłaniał do sięgnięcia po twarde narkotyki. Z legalizacji skorzysta także wiele ciężko chorych osób. Polska powinna skorzystać z modelu wdrożenia marihuany jako używki rekreacyjnej na wzór krajów zachodnich w których model się sprawdził. W niektórych krajach wpływy do budżetu z nałożonej akcyzy były tak wysokie, że zwracano nadwyżki podatnikom z uwagi na to, że ich stan prawny nie przewidywał tak wysokich wpływów w zakładanym budżecie. Kraje te odnotowały również spadek przestępczości narkotykowej (twarde narkotyki) oraz rykoszetem znaczny spadek aktów wandalizmu, przemocy domowej, napadów z udziałem niebezpiecznych narzędzi i broni.
Osoby te zmieniły twarde narkotyki oraz alkohol na marihuanę. Wbrew obawom koncernów wytwarzających alkohol wszelkiej maści ich dochody nie zmalały w sposób znaczny.

Dodaj komentarz